Twitch.tv Üzeriden Nasıl Yayın Yapılır?

Profesyonel anlamda ki oyuncular oynadıkları oyunların yayınlarını sürekli paylaşarak hem kendi popülerliğini arttırmakta hemde geniş bir hayran kitlesine sahip olmaktadırlar. Ayrıca paylaştıkları videolar ile oyuna yeni başlayan bir çok oyun severe kendi taktiklerinden ilham vererek hem kendi oyunlarını hemde o kişiyi takip eden oyuncuların oyunlarını geliştirmeye katkı sağlar. Bunun dışında Yayın yapan kişiler yaptıkları yayınlardan ekstra olarak gelirde elde edebilmekteler. .

Stream yayına yapmak denildiğinde ise oyuncular arasında akla ilk gelen isim twitch.tv sitesidir. Bunun en büyük nedeni stream dünyasında çok duyulması ve stream ayarlarını yapmanın çok kolay olmasıdır. Sizlerinde çok kısa bir sürede twitch.tv üzerinden stream yayınını nasıl yapacağınızı kademe kademe anlatacağım:
http://www.twitch.tv/

ilk önce bu siteye girip sağ üstte yer alan “Sign up” butonuna tıklıyoruz ve üye olmamız için gerekli olan alanları doldurup üyelik işlemini tamamlıyoruz. Bilgileri girmeden direk olarak Facebook ile kayıt olma seçeneğimizde mevcut.
http://obsproject.com/download   bu adrese tıklayıp

Latest Stable – 0.651 Beta
Download Installer

yazan yeşil alana tıklayarak OBS programını bilgisayarımıza indiriyoruz.
OBS programını bilgisayarımıza yükledikten sonra programı açıyoruz. Program ilk açıldığında default ayarlarda İngilizce olarak açılabilir. Dilerseniz bunu Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Programı açtıktan sonra ayarlar bölmesinden tekrar ayarlar tuşuna basın. Karşınıza böyle bir panel çıkacak:

twitch.tv-yayın-yapmak

 

 

Türkçe dilini seçtikten sonra programı kapatıp tekrar başlatın. Programınızın dili artık Türkçe oldu. Şimdi tekrar ayarlar bölmesinden ayarları tıklayın ve Genel sekmesinden bir profil oluşturun.
Kodlama sekmesi:

CBR kullan: Aktif
CBR doldurmayı etkinleştir: Aktif

En yüksek bitrate hızı sizin en yüksek upload hızınızın %33 ü kadar olmalı. Genelde türkiye şartlarında Upload hızı 1mbit civarlarındadır fakat günümüzde gelişen internet alt yapımız ve fiber internetin çıkması ile bu oran değişebilir. En sağlıklı şekilde internet upload hızınızı speedtest.net gibi siteler üzerinden test ederek öğrenebilirsiniz.

Bizim sizlere tavsiye ettiğimiz bitrate hızları şu şekildedir:

 • 1080p için önerilen bit hızı: 3000 – 3500
 • 720p için önerilen bit hızı: 1800 – 2500
 • 480p için önerilen bit hızı: 900 – 1200
 • 360p için önerilen bit hızı: 600 – 800
 • 240p için önerilen bit hızı: 500 e kadar

Ses kodlaması: Biz AAC ile 128 bit hızını tavsiye ediyoruz. Siz özel bir değişiklik yapmak istemiyorsanız AAC ve 128 bit kullanabilirsiniz.

Bu sekme bittiğinde görülmesi gereken arayüz şu şekilde olmalıdır

twitch.tv-yayın-yapmak

Yayın ayarları

Mod: Canlı yayın
Yayın servisi: Twitch / Justin.tv
Sunucu: sunucu durumu türkiye’ye ne kadar yakın olursa o kadar iyi performans göstermektedir. Bu nedenle sunucu olarak Frankfurt’u seçtik. Fakat siz kendi yaşadığınız ülkeye göre daha farklı sunucular da seçebilirsiniz.
Konum /Yayın Anahtarı: Kanalınızın Dashboard bölümüne gidip “Stream key” tuşuna basmalısınız. Burda “show key” sekmesine basıp anahtarınızı kopyaladıktan sonra OBS programındaki boş bölüme yapıştırın.

twitch.tv-yayın-yapmak
Otomatik tekrar bağlan: Bu kısmı aktifleştirilmiş
Otomatik – Yeniden bağlanma zaman aşımı: 10 olarak yapalım
Gecikme: Bu canlı yayınınızın stream’e ne kadar süre sonra iletileceğini seçmenize yarar. Örnek olarak LOL oynarken rakip oyuncular görüş totemlerinizin yerini görmemeleri için 3 dakikalık bir gecikme ile yayın yapmanız idealdir. Böylece oyunda konulan bir totem, stream’de 3 dakika sonra gözüktüğünde çoktan süresi bitmiş olacaktır.
Bunları yaptıktan sonra sekmenizin şu şekilde gözükmesi gerekmekte:

twitch.tv-yayın-yapmak

SES

Masaüstü ses aygıtı: Varsayılan olarak ayarlıyoruz
Mikrofon/Yardımcı ses aygıtı: Kulaklığınızı veya varsa tekil mikrofonunuzu seçiyoruz.
Bas konuş kullanıyorsanız onu da aktifleştirebilirsiniz. Ses bölümü tamamen size özel olduğu için bu konuda başka bir şeye değinmeye gerek duymadık.

Bitirdiğinizde ses sekmesi şu şekilde olmalıdır

twitch.tv-yayın-yapmak

Gelişmiş Sekmesi

Çok işlemcili optimizasyon kullan: Bu seçeneği aktifleştiriyoruz.
İşlem önceliği sınıfı: Normal olmalı, değiştirdiğiniz takdirde diğer programlarda gecikme yaşayabilirsiniz
Sahne arabellekleme süresi: 400 ms şeklinde olmalı.
Kısayollarda diğer değiştiricilere izin ver: Aktifleştirilmiş
x264 işlemci öntanımı: Eğer sisteminize çok güvenmiyorsanız burada veryfast’i seçmenizi öneririz.
CFR kullan: Aktifleştirilmiş

İşlemleri bitirdiğinizde ekranınızda şunu görmeniz gerekiyor:

twitch.tv-yayın-yapmak
Bütün bu sekmeleri bitirdiğinizde Tamam’a basın ve programınızı kapatın. Tekrar açtığınızda ayarlarınız yapılmış olacaktır.
Sahneler ve Kaynaklar

Artık sizinde Twitch ile bağlantılı ayarları yapılmış bir programınız var. Şimdi yapmanız gereken tek şey program için kendinize bir sahne ve kaynak ayarlamak. İlk yapmanız gereken programın sol altında bulunan Sahneler yazısının altındaki boş sekmeye sağ tıklayıp “Sahne ekle” tuşuna basmaktır.

twitch.tv-yayın-yapmak
Sahne ismini seçtikten sonra Tamam‘a basın. Seçtiğiniz sahnenin üzerine tıklayın. Şimdi bu sahneye bir kaynak belirtmemiz gerekiyor. Kaynaklar yazısının altındaki beyaz bölüme sağ tıklayıp ekle’ye basın. Buradan istediğiniz görüntüyü seçebilirsiniz.

twitch.tv-yayın-yapmak

Ekran Yakalama sizin gördüğünüzü yayına aktarmaya yarar. Bunu seçtikten sonra yayına başlamaya hazırsınız.

Özgür Can Kütük

Rio de janeiro şehrinde doğdu. Babası, ünlü ve nüfuzlu bir iş adamı. Kulüplere gidip iyi vakit geçirmekten hoşlanır. Oyun dünyasında devleşeceği günleri hayal etmektedir.

One thought on “Twitch.tv Üzeriden Nasıl Yayın Yapılır?

 • 29 Mayıs 2015 at 15:50
  Permalink

  Güzel açıklamalarınız için teşekkür ederim, sitenizi uzun vadede takip edeceğimden emin olabilirsiniz. Açıklamalarınız gayet net, başarılarınızın devamını dilerim

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir