Yurt dışından yapılan alışverişlere %18 KDV uygulaması geliyor

Yurt dışı alışverişleri özellikle oyun tarafında ya da ülkemizde bulunmayan özel ürünler tarafında oldukça popüler bildiğiniz gibi. Daha önceki yıllarda sık sık vergilendirme ya da vergi düşmesi gibi durumlar ile karşılaştığımız oldu. Hatta son olarak geçtiğimiz Ocak ayında e-ticaretteki gümrük muafiyet uygulaması sınırı 30 Euro’dan 22 Euro’ya kadar düşürülmüştü. İşte bunun üzerine yurt dışı alış verişlerinde ekstra bir vergilendirme geleceği de ortaya çıktı.

Yurt dışı alışverişlerine %18 KDV geliyor

Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından henüz yapılan bir açıklama yok. O nedenle ortaya çıkan haberlerin henüz resmiyet kazanmadığını belirtelim. Buna rağmen kaynağın Amazon gibi sağlam bir firma olması ise çok yakında bu açıklamanın yapılabileceğini de gösteriyor olabilir.

Amazon tarafından kullanıcılarına yapılan geri dönüşlerde 1 Haziran 2018 itibari ile alınan ürünlere %18 KDV oranının yansıtılacağı belirtilmiş. Öncesine alınan ürünlerde, yani 31 Mayı’a kadar yapılan alış verişlerde bu vergi uygulanmazken, 1 Haziran itibari ile vergilendirmenin yürürlüğe gireceği belirtilmiş. Ayrıca bireylere yapılan satışlarda %18 KDV’nin direk olarak uygulanacağı belirtilirken, şirketlerde ise vergi numarası belirtilmesi halinde alırken ödenmeyeceği ama daha sonra KDV2 beyanı verilerek bu verginin ödeneceği de gelen haberler arasında.

E-ticaret gümrük alışveriş limiti 22 euroya indirildi

Ortaya çıkan bu haberlerden sonra gözler ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın yapacağı açıklamaya çevrildi.

Yurt dışından yapılan alışverişlere %18 KDV uygulaması geliyor

Kaan Cinkaya

Tam bir Bilgisayar tutkunudur. 1990'lı yıllarda ilk Bilgisayar'ı commodore 128 ile Bilgisayar dünyasına adım atmıştır. Arkadaşlığa ve dostluğa değer verir. Geçmiş Dünya'nın daha güzel olduğuna inanmakta ve insanlığın yoldan çıktığını düşünmektedir. Web Programlama ve Oyun Dünyası ilgi alanıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir